Wełna mineralna, czy styropian jako ocieplenie budynku szkieletowego?
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Ruvee: Twój lepszy dom! nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Ruvee: Twój lepszy dom!

Wełna mineralna, czy styropian jako ocieplenie budynku szkieletowego?

Autor: Ruvee: Twój lepszy dom!, publikacja: 2017-06-27

Dlaczego styropian jest nieodpowiedni?

Ocieplenie ściany budynku szkieletowego styropianem to niemalże 95% przypadków wykonawczych w naszym kraju. Nie jest to jednak korzystne rozwiązanie ze względu na bardzo niską paroprzepuszczalność tego materiału. Zamknięta nieprzepuszczalnym styropianem przegroda prędzej czy później zawilgoceje, co w efekcie doprowadzi do degradacji właściwości termoizolacyjnych przegrody, a także do jej gnicia. Przykładem podobnego błędu było stosowanie przez Amerykanów tynku akrylowego, który jest równie nieprzepuszczalny jak styropian - po kilkunastu latach, w celach badawczych, odkryto ściany budynków, które - jak się okazało - były zaatakowane przez pleśń i grzyby. Duże znaczenie miała w tych przypadkach również sprawność wentylacji, która im była mniejsza, tym przegrody były bardziej zawilgocone.

Zdjęcie nr 1

Zalety wełny w stosunku do styropianu:

  • jest niepalna,
  • jest „cichsza” – ma większą gęstość, dzięki czemu lepiej izoluje akustycznie wnętrze domu od środowiska zewnętrznego,
  • jest paroprzepuszczalna.

Niestety elewacyjna wełna kamienna to materiał niemalże trzykrotnie droższy od styropianu oraz znacznie trudniejszy w obróbce. Powyższe czynniki oraz w wielu przypadkach brak świadomości i wiedzy wykonawców prowadzą do wyboru styropianu jako materiału termoizolacyjnego przegród zewnętrznych.

Czy można wykonać poprawnie termoizolację za pomocą styropianu?

Odpowiedź brzmi: tak! Jednak nadal jest to rozwiązanie mniej korzystne. Jak tego dokonać? Mamy dwie możliwości.

Pierwszym sposobem położenia styropianu na budynku szkieletowym jest położenie go na pionowych łatach przykręconych do budynku. Pomiędzy ścianą a styropianem powstaje szczelina wentylacyjna, która zapewni przepływ powietrza i tym samym odprowadzanie pary wodnej, chroniąc budynek przed korozją biologiczną. Rozwiązanie ma jednak swoją wadę – nie możemy kontrolować przepływu powietrza przez szczelinę wentylacyjną. Niezależnie od ilości przepływającego przez nią powietrza schładza ono ścianę naszego domu, a w skrajnych przypadkach – przy bardzo intensywnej infiltracji powietrza, może doprowadzić do całkowitego zniwelowania oporu cieplnego, jaki daje przegrodzie warstwa termoizolacyjna styropianu.

Drugim sposobem jest montaż styropianu ryflowanego, czyli stryropianiu z wytłoczonymi pionowymi rowkami umożliwiającymi przepływ powietrza i odprowadzanie wilgoci. Wadą tego rozwiązania jest fakt, ża część styropianu w dalszym ciągu przylega do ściany budynku, a stosunek powierzchni przylegającej do nieprzylegającej wypada tutaj na niekorzyść budynku. Dodatkowo montaż takiego styropianu wymaga znacznej dokładności - szczeliny wentylacyjne w styropianie ryflowanym muszą się schodzić równo w pionie, aby zapewnić ciągłość kanału, którym będzie przepływać powietrze.

Zdjęcie nr 2

Podsumowanie

  • Istnieje możliwość, że przy nadmiernej infiltracji powietrza przez szczelinę wentylacyjną warstwa styropianu nie będzie stanowić docieplenia budynku! W tym przypadku nie uwzględnia się go do izolacji termicznej ściany. Między styropianem a ścianą występuje nadmierny przepływ powietrza, który dodatkowo schładza przegrodę. W takim przypadku styropian jest wyłącznie warstwą nośną dla warstwy wykończeniowej.
  • Zarówno montaż na łatach, jak i styropian ryflowany wymagają pozostawienia wentylacji otwartej od dołu i od góry (nie można zakleić szczelin wentylacyjnych od spodu ani od góry). Wykonawcy często o tym zapominają.
  • Styropian jest mniej odporny na uderzenia – wełna jest elastyczniejsza.
  • Wełna stanowi o wiele lepszy izolator akustyczny, dzięki temu wnętrze naszego domu jest jeszcze bardziej odizolowane od środowiska zewnętrznego.

Należy mieć również na uwadze, że w budynku parterowym wentylacja grawitacyjna z zasady cechuje się niską sprawnością, dlatego też w przypadku źle wykonanej warstwy ociepleniowej dojdzie znacznie szybciej do korozji biologicznej oraz do degradacji właściwości termoizolacyjnych przegrody.


Opracował:
Bartosz Krawiec
Ruvee: Twój lepszy dom

Ocieplanie budynków - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 53 264 Specjalistów od Ocieplania Elewacji najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o ocieplaniu budynków